خبرهای ویژه

» اخبار » گفت‌وگو با کارگردان نمایش «جرئت یا حقیقت» که در جشنواره سراسری تئاتر مقاومت پذیرفته شده است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۱۰:۳۸

 کد خبر: 13585
 149 بازدید

نمایش «جرئت یا حقیقت» به‌نویسندگی و کارگردانی سیدجواد رحیم‌زاده یکی از آثار راه یافته به بخش کودک و نوجوان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت است.

گفت‌وگو با کارگردان نمایش «جرئت یا حقیقت» که در جشنواره سراسری تئاتر مقاومت پذیرفته شده است.

پاتوق شهروندی،جشنواره تئاتر مقاومت امسال با بخش‌های گسترده‌تری نسبت به سال‌های قبل  و به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. این جشنواره که هر سال پذیرای آثاری با مضمون دفاع مقدس بود، امسال پذیرای آثار دیگری در زمینه مقاومت در مقابله با بحران‌ها و مشکلات و ایثار و… نیز هست. از همین روست که نمایش «جرئت یا حقیقت» […]

گفت‌وگو با کارگردان نمایش «جرئت یا حقیقت» که در جشنواره سراسری تئاتر مقاومت پذیرفته شده است

پاتوق شهروندی،جشنواره تئاتر مقاومت امسال با بخش‌های گسترده‌تری نسبت به سال‌های قبل  و به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. این جشنواره که هر سال پذیرای آثاری با مضمون دفاع مقدس بود، امسال پذیرای آثار دیگری در زمینه مقاومت در مقابله با بحران‌ها و مشکلات و ایثار و… نیز هست. از همین روست که نمایش «جرئت یا حقیقت» با موضوع بحران سن نوجوانی، به‌عنوان یگانه نمایش مشهدی توانسته است در این جشنواره حضور یابد.

  سیدجواد رحیم‌زاده در معرفی این اثر می‌گوید: «جرئت یا حقیقت» کار جدیدی است که در کنار هنرمندان نوجوان، هنرمندان بزرگ‌سال و حرفه‌ای تئاتر مشهد نیز در آن حضور دارند.

این نمایش درباره ۵ دختر نوجوان است که وارد کافی‌شاپی می‌شوند و در آنجا مدیر کافی‌شاپ آن‌ها را در یک بازی قرار می‌دهد و این باعث می‌شود زندگی هر کدام از آن‌ها نمایان شود. در آنجا متوجه می‌شویم هر کدام از این دختران نوجوان چه درخواست‌ها، تمایلات و چه چالش‌هایی با پدر و مادرهایشان و به‌طور کلی در زندگی مدرن امروزی دارند.

به‌گفته رحیم‌زاده محتوای این  اثر با استفاده از مطالعات تحقیقاتی در کارگاهی با حضور دختران نوجوان  تهیه شده است، یعنی محتوای نمایشنامه برگرفته از یک کار تحقیقی است که هر کدام از این نوجوانان در بیان مشکلات و چالش‌های خودشان بیان کرده‌اند. این مطالب سپس به‌صورت نمایشنامه درآمده و بعد، نمایش با گروهی حرفه‌ای به اجرا درآمده است.

او ادامه می‌دهد: جشنواره مقاومت در سال‌های قبل عموما با موضوع دفاع مقدس اجرا می‌شد، اما امسال گسترش بیشتری پیدا کرده بود و مضامینی چون ایستادگی در برابر مشکلات و بحران‌ها نیز در آن گنجانده شده بودو درنهایت توانستیم این اثر را در جشنواره شرکت دهیم. همچنان که ما هم در این نمایش به‌گونه‌ای پیش رفتیم که در انتها بچه‌ها متوجه می‌شوند باید برگردند به آغوش خانواده و این بحران را در مسیر دوستی و رفاقت با خانواده پشت سر بگذارند.

به‌گفته رحیم‌زاده نمایش «جرئت یا حقیقت» از طرف انجمن هنرهای نمایشی شهرستان طرقبه و شاندیز در جشنواره شرکت داده شده است. او می‌گوید: بازیگران نوجوان ما هنرجویان بازیگری پردیس تئاتر مستقل و ساکن طرقبه و شاندیز هستند، از همین رو تصمیم گرفتیم کار را از طرف انجمن آن شهرستان ارائه کنیم، اما در مشهد حوزه هنری هم در زمینه در اختیار قرارداردن محل تمرین از ما حمایت کرد.

در نمایش «جرئت یا حقیقت» بازیگران سرشناس مشهدی چون مجید بخششیان، محبوبه سلطانی، فائزه امیرآبادی، حسن نامجو، مهناز آقایی، سجاد انتظاری و امیر بشیری بازی می‌کنند. 

هانیتا عراقی، ساجده ابوالفضلی، دیانا رضازاده، ستایش آراسته و تامیلا حسین‌زاده نیز بازیگران نوجوان این نمایش هستند.

در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت که آذرماه امسال برگزار خواهد شد، ۱۰ نمایش کودک و نوجوان حضور خواهند داشت.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , طرقبه , فرهنگ و هنر , فرهنگی , مطالب خواندنی , کودکان
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi