خبرهای ویژه

» اجتماعی » کسب رتبه عالی آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آزمایشگاه فراملی سوئد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۳ - ۹:۱۶

 کد خبر: 11927
 430 بازدید

کسب رتبه عالی آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آزمایشگاه فراملی سوئد

آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل دانشگاه علوم پزشکی مشهد واقع در بیمارستان شریعتی طرقبه برای هفتمین سال متوالی موفق به اخذ گواهی بین المللی از آزمایشگاه فراملی سوئد گردید.

به گزارش پاتوق شهروندی به نقل از وب دا ، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد:آزمایشگاه مرجع منطقه ای شمال شرق کشور،  مستقر در بیمارستان شریعتی طرقبه، علاوه بر فعالیت های پژوهشی برای هفتمین سال متوالی موفق به اخذ گواهی بین المللی در زمینه کشت و آنتی بیوگرام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس که در سال ۲۰۱۹ با همکاری آزمایشگاه مرجع سلامت کشور و آزمایشگاه مرجع فراملی سوئد اجرا گردید، شده است.

دکتر مهدی قلیان خاطر نشان کرد: سل یکی از مهم ترین بیماری های عفونی واگیردار است که توانایی درگیر نمودن کلیه ارگان های بدن را دارد ولی ریه ها بیشتر به سل مبتلا می شوند .

وی تصریح کرد: عامل این بیماری باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می باشد و امروزه یکی از مشکلات اساسی درمان بیماری سل، گسترش سویه های مایکوباکتریوم توبرکوزیس مقاوم به دارو است.

آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل شمال شرق کشور مستقر در بیمارستان شریعتی طرقبه، از سال۱۳۹۰ شروع بکار نموده و خدمات تخصصی انجام آزمایشگاه اسمیر، کشت، تعیین هویت و آنتی بیوگرام و نیز تشخیص مولکولی را ارائه می دهد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , سلامتی , طرقبه
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi