خبرهای ویژه

» ورزشی » ژائو کانسلو، یک بازیکن همه‌فن‌حریف| راز تحول منچسترسیتی

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۱۶:۴۱

 کد خبر: 14980
 32 بازدید

ژائو کانسلو، یک بازیکن همه‌فن‌حریف| راز تحول منچسترسیتی

چگونه ستاره پرتغالی سیتی به تحول تیم گواردیولا کمک کرده است؟

ژائو کانسلو، یک بازیکن همه‌فن‌حریف| راز تحول منچسترسیتی

به گزارش پاتوق شهروندی؛ در زمینه موفقیت‌های منچسترسیتی در فصل ۲۱-۲۰۲۰، ژائو کانسلو، فول‌بک پرتغالی سیتیزن‌ها، نقشی مؤثر و کلیدی داشته است. منچسترسیتی فصل را ناامید‌کننده شروع کرد و پپ گواردیولا به این نتیجه رسید که برای بهبود فرم تیمش، باید در چینش تاکتیکی تیم، تغییرات خاصی را اعمال کند. در‌این‌راستا، نقش‌های خاصی به بازیکنان سپرده شد. نتیجه به فرم فوق‌العاده و روند پیروزی‌های متوالی منجر شد و این یعنی منچسترسیتی می‌تواند در پایان فصل، جشن قهرمانی لیگ بگیرد و البته آن‌ها در سایر تورنمنت‌ها هم وضعیت خیلی خوبی دارند.   چندین بازیکن منچسترسیتی، فرمی فوق‌العاده در این فصل داشته‌اند. جان استونز و روبن دیاش، سدی نفوذ‌ناپذیر را در مرکز خط دفاعی تشکیل داده‌اند و ژائو کانسلو که در رسانه‌ها از او به‌عنوان یک فول‌بک اینورتد یاد می‌شود، یکی از عناصر مهم موفقیت منچسترسیتی در فصل جاری بوده است. با‌این‌حال، ژائو کانسلو، بازیکنی فراتر از یک فول‌بک است و در ادامه به بررسی انعطاف‌پذیری تاکتیکی این ستاره پرتغالی می‌پردازیم.

توانا در نقش‌های فول‌بک سنتی و فول‌بک کاذب

کانسلو در معاوضه با دنیلو، از یوونتوس به منچسترسیتی پیوست. ابتدا تصور می‌شد که کانسلو جانشین بلند‌مدت کایل واکر است و شرح وظیفه او نیز نفوذ از عقب زمین به‌سمت جلو و سانتر به درون محوطه جریمه در مواقع نیاز است. کانسلو در بازی منچسترسیتی و چلسی در اوایل ژانویه به‌عنوان یک مدافع راست سنتی، به‌جای اینکه بیشتر به مرکز برود، لب خط حرکت می‌کرد. او که قبلا در دوران فوتبالش به‌عنوان وینگ‌بک و حتی وینگر هم ایفای نقش کرده است، نشان داد می‌تواند در زمینه حمله از جناحین و ساخت موقعیت به سوی یک‌سوم دفاعی حریف، مؤثر واقع شود.   توانایی کانسلو در‌این‌زمینه یعنی وقتی منچسترسیتی می‌خواهد از سمت راست حمله کند، چندین گزینه در اختیار دارد و این مسئله به وینگر راست اجازه می‌دهد که به‌سمت مرکز محوطه جریمه حرکت کند؛، چون کانسلو در استفاده از فضا‌های عریض، مسلط است. حتی وقتی تیم حریف بسته باشد، کانسلو توانایی موقعیت‌سازی برای هم‌تیمی‌هایش را دارد. در تیم ملی پرتغال، کانسلو با این ویژگی خود به برناردو سیلوا اجازه می‌دهد نقش آزادتری داشته باشد.

پویایی از سمت چپ

البته پپ گواردیولا علاوه بر سمت راست، در سمت چپ خط دفاعی هم از کانسلو بازی می‌گیرد. با مصدومیت‌های بنجامن مندی و الکساندر زینچنکو، پپ ابتدا به‌ناچار به کانسلو در سمت چپ بازی داد؛ اما مدافع پرتغالی با نمایش‌های خوبش توانست خودش را به‌عنوان بازیکن ثابت در آن نقطه از زمین، به اثبات برساند. این در‌حالی است که او یک بازیکن راست‌پا‌ست و بازیکنان راست‌پا، سخت می‌توانند در پست دفاع چپ جا بیفتند.   این ویژگی به کانسلو اجازه می‌دهد بیشتر به مرکز زمین بیاید و برای بازیکنان حریف از مرکز، دردسرساز شود. او همیشه چندین گزینه برای پاس‌دادن و حرکت کردن دارد که این مسئله باعث ایجاد سردرگمی برای بازیکنان مقابل او می‌شود. کانسلو می‌تواند به گوشه بزند و سانتر کند یا اینکه به هم‌تیمی روبه‌رویش پاس بدهد یا پاس رو‌به‌داخل ارسال کند. آخرین گزینه، به لطف راست‌پا‌بودن او ممکن می‌شود و این در‌حالی است که یک مدافع‌چپِ چپ‌پا، نمی‌تواند چنین‌حرکتی انجام دهد.

پاس عرضی، پاس رو‌به‌جلو و نفوذ از گوشه، ۳ گزینه در‌دسترس کانسلو در این موقعیت است

کانسلو بار‌ها توانسته است از سمت چپ به سوی مناطق مرکزی حرکت کند و در جریان بازی‌سازی از مرکز، در کنار هافبک‌دفاعی به‌عنوان یکی از ۲ هافبک محوری حرکت کند. مثلا در بازی منچسترسیتی و مونشن‌گلادباخ می‌توان دید که سیتی برای بازی‌سازی برای شکستن سد دفاعی مونشن‌گلادباخ با سیستم ۲-۴-۴، به ۲ بازیکن جلوی ۲ مدافع مرکزی نیاز داشت. کانسلو در‌این‌زمینه کمک مهمی کرد و البته وظایف وینگر کناری خودش را نیز مختل کرد.   کانسلو با این نقش همچنین به گوندوغان اجازه می‌دهد بتواند در زمین بالاتر بازی کند و به‌همین‌خاطر این هافبک آلمانی با نزدیک‌بودن به دروازه، توانسته است گل‌های زیادی در این فصل بزند و از مهم‌ترین بازیکنان سیتی در این فصل باشد. به همین دلیل است که در بالا اشاره شد نقش کانسلو در این فصل منچسترسیتی بسیار مهم و فراتر از یک فول‌بک‌اینورتد است. به کانسلو آزادی داده شده تا از پست خودش خارج شود و روی بازی منچسترسیتی در هر ۳ فاز مالکیت در سراسر زمین، تأثیر داشته باشد.

ژائو کانسلو و کمک به بازی‌سازی سیتی

نمایش‌های کانسلو برای سیتی در فصل ۲۱-۲۰۲۰ باعث شد بسیاری باور داشته باشند او را باید به‌عنوان یک هافبک به حساب آورد؛ چون او نقش‌ها و وظایفی را انجام می‌دهد که معمولا انتظار داریم آن‌ها را از یک هافبک ببینیم. کانسلو را می‌توان یک هافبک به حساب آورد و در طول فصل بار‌ها دیده‌ایم که کانسلو نقش یک هافبک را ایفا کرده است. توانایی بالای کانسلو در کار با توپ، دلیل مهمی است که پپ گواردیولا به او اعتماد کرده است تا در مواقع نیاز، در مرکز زمین به میدان برود و این مسئله به سیتی کمک کرده تا از وینگر‌هایی که عریض بازی می‌کنند، استفاده کند و این را چند فصل پیش می‌دیدیم.   ژائو کانسلو توانایی بازی در چندین نقش و چندین پست را دارد و او در‌واقع، پست فول‌بک را متحول کرده است که این امر درراستای سیستم‌های پپ گواردیولا حاصل شده است. انعطاف‌پذیری در پست‌های بازی، باعث شده است کانسلو یک دارایی باارزش در ترکیب منچسترسیتی باشد. ژائو کانسلو نقش مهمی در قهرمانی قریب‌الوقوع منچسترسیتی در لیگ برتر انگلیس و موفقیت در سایر تورنمنت‌ها داشته است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : ورزشی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi