خبرهای ویژه

» ورزشی » ماجرای بازگشت فوتبال بانوان به رده‌بندی فیفا چه بود؟

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۱۹:۲۹

 کد خبر: 15181
 16 بازدید

ماجرای بازگشت فوتبال بانوان به رده‌بندی فیفا چه بود؟

نگاهی به حواشی بازگشت تیم‌ملی به رده هفتادم جهان، بدون هیچ فعالیتی در ۲ سال گذشته.

ماجرای بازگشت فوتبال بانوان به رده‌بندی فیفا چه بود؟

به گزارش پاتوق شهروندی؛ تیم‌ملی فوتبال زنان ایران که در سال۱۳۹۹ به‌دلیل ۱۸ماه دوری از مسابقات از رتبه‌بندی فیفا خارج شده بود، ۲۸فروردین۱۴۰۰ بار دیگر به رده‌بندی بازگشت. در این فاصله فوتبال بانوان در ۲ سال گذشته نه‌تن‌ها هیچ فعالیتی نداشته که در واقع تیم‌ملی وجود خارجی نداشته است. حالا در فهرست فیفا ایران در رده ۷۰ جهان و ۱۴ آسیاست. اما دلیل این اتفاق را هیچ مدیری توضیح نداد.

ادعای مدیر جدید

شهره موسوی، نایب‌رئیس جدید فدراسیون، پس از این خبر در اظهارنظری مدعی شد: بعد از پیگیری‌های مکرر و مکاتبه‌های بسیاری که با فیفا مبنی بر دلیل حذف تیم‌ملی فوتبال زنان از رده‌بندی جهانی داشتیم و با کمک کمیته زنان فدراسیون فوتبال، درنهایت موفق شدیم فیفا را متقاعد کنیم که تیم‌ملی فوتبال زنان را به رده‌بندی جهانی بازگرداند. ۲ دیدار تدارکاتی را در روز‌های ۱۶ و ۱۷خرداد با بلاروس ترتیب دادیم که بدون تردید نقطه شروع مناسبی برای رده‌های ملی خواهد بود. درواقع دیدار برابر بلاروس سبب شد به رده‌بندی جهانی برگردیم.

حقیقت چیست؟

اما حقیقت این است که دلیل بازگشت تیم‌ملی زنان ایران به رده‌بندی فیفا این بوده است که شیوع کرونا بسیاری از مسابقات را به تعویق انداخت و برخی تیم‌های ملی را تعطیل کرد، همین ماجرا باعث شد فدراسیون جهانی فوتبال برای رتبه‌بندی تیم‌های ملی، مسابقات ۴۸ماه قبل را در نظر بگیرد، یعنی زمانی که تیم ایران درگیر مسابقات مقدماتی انتخابی المپیک بود.
در رده‌بندی قبلی به عملکرد تیم‌ها از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ امتیاز داده شده بود و رده‌بندی جدید به سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ مربوط است. مهرداد مسعود، عضو ایرانی تیم برگزاری مسابقات جام‌جهانی در قطر، به همشهری گفته است: فیفا عملکرد ۳ سال آخر فعالیت هر تیم را بررسی می‌کند. سال اول بیشترین امتیاز، سال دوم امتیاز کمتر و سال سوم کمترین امتیار را دارد. سال ۲۰۲۰ فقط ۶ تیم توانسته‌اند در سطح بین‌المللی بازی کنند و فقط آن‌ها امتیاز گرفته‌اند و بقیه شرایط یکسانی دارند. بعضی تیم‌ها که در رده‌بندی قبلی بالاتر از ایران بوده‌اند، سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ فعالیت کمتری داشته‌اند و به همین علت در رده‌بندی جدید به جایگاه پایین‌تری رفته‌اند و ایران به رده‌بندی بازگشته است.

سرمربی مجهول است

حالا شهره موسوی با این اظهارنظر درواقع قوانین فدراسیون جهانی را زیر سؤال برد. فیفا را نمی‌توان همچون فدراسیون ایران با مکاتبات و قول‌هایی که امکان اجرایی‌نشدن آن وجود دارد، به اتخاذ تصمیمی خلاف قوانین مجاب کرد. از طرفی در زمینه انتشار رده‌بندی قاعده خاصی وجود دارد که به‌هیچ‌وجه با ارسال نامه و مکاتبات تغییر نمی‌کند.
تیم‌ملی باید شهریور در مقدماتی جام‌ملت‌های آسیا شرکت کند. هنوز خبری از سرمربی تیم‌ملی و تشکیل اردو نیست و آ‌ن‌طور که موسوی گفته، ۱۰ روز پیش سرمربی انتخاب شده است، اما می‌خواهد بعد از جلسه هیئت‌رئیسه سرمربی جدید را معرفی کند که زمان آن هنوز مشخص نیست.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : ورزشی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi