خبرهای ویژه

» اجتماعی » لایروبی مسیل‌ها و رودخانه‌های طرقبه شاندیز در دستور کار جدی فرمانداری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ - ۷:۴۱

 کد خبر: 11972
 386 بازدید

لایروبی مسیل‌ها و رودخانه‌های طرقبه شاندیز در دستور کار جدی فرمانداری

به گزارش پاتوق شهروندی به نقل از فارس فاندار طرقبه شاندیز گفت: در سیل بهار سال جاری اگرچه خوشبختانه با همکاری خوب و هماهنگ کلیه دستگاه‌های بحران مدار خسارت جانی نداشتیم اما خسارت نسبتا زیادی به بخش کشاورزی وارد شد. سید حسن حسینی با بیان اینکه حدود ۴ میلیارد تومان خسارت به باغات وارد شد […]

به گزارش پاتوق شهروندی به نقل از فارس فاندار طرقبه شاندیز گفت: در سیل بهار سال جاری اگرچه خوشبختانه با همکاری خوب و هماهنگ کلیه دستگاه‌های بحران مدار خسارت جانی نداشتیم اما خسارت نسبتا زیادی به بخش کشاورزی وارد شد.

سید حسن حسینی با بیان اینکه حدود ۴ میلیارد تومان خسارت به باغات وارد شد که به شکل بلاعوض به باغداران پرداخت شد، ادامه داد: خسارت وارده به راه‌های بین باغات حدود ۲۵ میلیون تومان بود که پرداخت شد.

وی یادآور شد: ما در بهار سال جاری، در زشک که مرکز اصلی سیل بود تعداد زیادی پل را از روی رودخانه جمع‌آوری کردیم که باید با یک مهندسی ویژه توسط آب منطقه‌ای نسبت به تعیین حریم رودخانه ها اقدام شود تا نصب پل‌ها هم با محاسبات درست و کارشناسی شده انجام شود، این از مواردی است که هنوز معطل مانده است.

فرماندار طرقبه شاندیز اظهار کرد: هفته گذشته، در جلسه‌ای که با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شد شرکت آب منطقه‌ای مکلف شد ظرف مدت یک ماه بعد از جلسه، نسبت به تعیین حریم رودخانه‌ها در شهرستان طرقبه شاندیز اقدام کند.

حسینی تاکید کرد: نظر ما این است که پل‌ها باید در حد ضرورت روی رودخانه‌ها نصب شود نه اینکه هر ملکی یک پل داشته باشد.

وی اقدامات حوزه آبخیزداری را در شهرستان طرقبه شاندیز مناسب ارزیابی کرد و گفت: اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان برای طرح‌های آبخیزداری در این شهرستان تخصیص یافته است.

فرماندار طرقبه شاندیز احداث بندهای سنگی توری (گابیونی) و سنگی ملاتی را از جمله اقدامات آبخیزداری طرقبه شاندیز برشمرد که در راستای کاهش خسارت سیل‌های آینده در این شهرستان آغاز شده است.

حسینی با بیان اینکه این بندها با متعادل کردن حرکت سیلاب باعث کاهش خسارات می‌شوند، اظهار کرد: با توجه به اینکه منطقه جاغرق بیشتر از سایر نقاط در شهرستان طرقبه شاندیز در خطر سیلاب قرار دارد، با احداث این بندها در سیل بهار ۹۸ کمترین خسارت را داشت، از همین تجربه موفق در زشک هم استفاده می‌کنیم.

وی یکی از آسیب‌های بزرگ در مناطق ییلاقی مانند طرقبه شاندیز را احداث بی حساب وکتاب پل بر روی رودخانه‌ها عنوان کرد و این کار را باعث مسدود شدن نسبی راه آب و افزایش شدت و خسارت سیل دانست.

فرماندار طرقبه شاندیز یادآور شد: از جمله کارهایی که در منطقه زشک باید انجام دهیم علاوه بر ساماندهی پل‌ها و مسیرها که در همه قسمت‌های شهرستان برنامه‌ریزی شده، این است که طبق طرح هادی، با یک سری اقدامات ساحل‌سازی، رودخانه زشک را در وسط راه قرار دهیم و از دو طرف رودخانه، راه داشته باشیم که بحث ترافیک هم مدیریت شود.

حسینی گفت: با توجه به بارش‌های پاییزه که پیش رو داریم، لایروبی مسیل‌ها و رودخانه‌های این شهرستان در دستور کار جدی ما قرار دارد و شرکت آب منطقه ای هم متعهد شده تا قبل از آغاز بارش‌های پاییزی، لایروبی رودخانه‌ها را که از چندی قبل آغاز شده تکمیل کند.

.

.

.

.

.

انتهای خبر/


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi