خبرهای ویژه

» اجتماعی » فاضلاب ۲۰ روستای طرقبه شاندیز به رودخانه‌های این شهرستان ریخته می شود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ - ۱۳:۱۵

 کد خبر: 11919
 402 بازدید

فاضلاب ۲۰ روستای طرقبه شاندیز به رودخانه‌های این شهرستان ریخته می شود

فرماندار طرقبه شاندیز گفت: فاضلاب و روان آب‌های منازل ۲۰ روستا در بالادست رودخانه‌های این شهرستان به صورت مستقیم و یا از طریق خاک نفوذ پذیر منطقه به منابع آبی و رودخانه‌های طرقبه شاندیز وارد می شود.

به گزارش پاتوق شهروندی به نقل از ایرناسید حسن حسینی افزود: از آنجایی که بخشی از آب مشهد از ۲۰۰ چاه دشت سوران و برخی قنوات پایین دست این رودخانه ها تامین می شود موضوع تامین شبکه جمع آوری فاضلاب این تعداد روستا دارای اولویت است و باید برای آنها فکری اساسی کرد.

وی تاکید کرد: برخی از این روستاها دارای چاه فاضلاب هستند اما با توجه به نفوذ پذیری خاک منطقه باز هم این فاضلات در عمل به منابع رودخانه ای و یا احتمالا برخی چاه های آب در این شهرستان نفوذ می کند.

 فرماندار طرقبه شاندیز گفت: این موضوع به معنای فقدان سلامت آب شرب مشهد نیست و فرایند گندزدایی منابع آب این کلانشهر از طرقبه و شاندیز همانند منابع آبی هر شهر دیگری پیش از اتصال به شبکه مصرف انجام می شود.

حسینی افزود: هم اکنون فاضلاب روستاهای زُشک، ابرده بالا و پایین، حصار سرخ و سرآسیاب به رودخانه های زُشک و کنگ می ریزد و آب این رودخانه ها در پایین دست در ۹ آبخوان نگهداری می شود تا به زمین‌های دشت سوران نفوذ کند و چاه های این منطقه را تقویت کند.

وی ادامه داد: ۲۰۰ چاه برای تامین آب شرب مشهد در دشت سوران حفر شده است که این چاه ها با آبخوان داری صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه‌ای تقویت می شود.

فرماندار طرقبه شاندیز گفت: فاضلاب چند روستا نیز به رودخانه های دهبار و کردینه می ریزد و در ادامه آب این رودها در بند گلستان نگهداری می شود و این بند نیز تغذیه چند قنات که تامین کننده آب مشهد هست را بر عهده دارد.

حسینی افزود: فاضلاب چند روستا نیز به رودخانه های مج و مغان می ریزد که در ادامه وارد سد طرق می شود از این رو باید سرمایه گذاری در زمینه جمع آوری اطمینان بخش فاضلاب در این ۲۰ روستا مورد توجه قرار گیرد.

شهرستان ۷۰ هزار نفری طرقبه – شاندیز  از غرب به مشهد چسبیده است و علاوه بر ۲۰ روستای ییلاقی، دو شهر گردشگر پذیر طرقبه و شاندیز را به ترتیب با ۲۲ و ۱۸ هزار نفر جمعیت در خود جای داده است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , سلامتی , طرقبه
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi