خبرهای ویژه

» اخبار » درخت کهنسال ارس تخته مایان طرقبه ثبت ملی شد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۲۱ - ۱۶:۲۰

 کد خبر: 12727
 172 بازدید

درخت کهنسال ارس تخته مایان طرقبه ثبت ملی شد

مدیر کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ‌خراسان رضوی گفت: درخت کهنسال ارس تخته مایان در شهر طرقبه این استان با شماره ۶۱۰ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت و به استان ابلاغ شد.

به گزارش پاتوق شهروندی به نقل از ایرنا ، ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: درخت ارس تخته مایان هشت متر ارتفاع دارد و با قدمت ۲ هزار ساله در نزدیکی روستای مایان از توابع شهرستان طرقبه، شاندیز در نزدیک مشهد چشم انداز زیبایی در دامنه شمالی ارتفاعات بینالود دارد.

وی با بیان این که این درخت زیبا شبیه یک هرم است ادامه داد: قرار گرفتن ارتفاعات بینالود در شمال محل این درخت، منظره‌ای  چشم نواز ایجاد کرده است.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی ‌خراسان رضوی در باره مناطقی که درخت اُرس وجود دارد گفت: اُرس یا وَرس در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز، از آذربایجان تا خراسان و به ویژه در شرق کشور و در ارتفاعات به صورت گسترده یافت می‌شود.

وی افزود: اُرس بسیار پایدار و سازگار با هر نوع آب و هواست و برگ‌هایش مانند دیگر گونه‌های سرو به شکل سوزنی است، هم چنین این درخت دارای عمر طولانی بیش از دو هزار سال ، در برابر بیماری‌ها و انگل‌های طبیعی بسیار مقاوم است.

مکرمی‌فر با اشاره به موقعیت قرار گیری درخت ارس مایان ادامه داد: درخت کهنسال ارس تخته مایان همچون نگینی درخشان در پس رشته کوه‌های بینالود و در مجاورت روستای ییلاقی مایان خودنمایی کرده و نگاه هر رهگذر را به خود می‌کشاند.

مسوول دفتر ثبت آثاریخی و حرایم اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی خراسان رضوی نیز در این باره گفت: درخت کهنسال ارس تخته مایان در منطقه رویشی ایرانی- تورانی قرار دارد، این منطقه براساس شرایط توپوگرافی و ارتفاعی به دو منطقه کوهستانی با آب و هوای سرد و منطقه جلگه‌ای با آب و هوای بیابانی و گرم و خشک تقسیم می‌شود.

محمود طغرایی افزود: هر چند شرایط جوی منطقه موجب پراکندگی و فاصله زیاد درختان شده اما بدلیل وسعت زیاد دارای گونه های گیاهی متنوع می‌باشد به نحوی‌که ۶۹ درصد فلور ایران در این ناحیه قرار گرفته است، گونه های اصلی منطقه کوهستانی بنه، بادام و ارس و گونه های اصلی منطقه جلگه‌ای گز، تاغ، قیچ و اسکنبیل است.

وی بر ضرورت اجرای برنامه حفاظتی برای این میراث طبیعی تاکید کرد و ادامه داد: اطلاع‌رسانی به اهالی و درخواست از آنان برای  حفاظت از درخت، اجرای برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی از جمله تشکیل جلسه با کارشناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در خصوص اهمیت و لزوم حفاظت از این درخت و راه‌های حفاظت از آن در برابر آسیب‌های طبیعی، مذاکره با شورای روستا برای لزوم اهمیت دادن به این درخت کهنسال و برنامه‌ریزی برای آبدهی به آن و بازدید مداوم از این اثر طبیعی توسط نیروهای یگان حفاظت و بازدیدهای دوره‌ای توسط کارشناسان سازمان و معرفی و شناساندن این درخت کهنسال و با ارزش از جمله نکات ضروری برای حفاظت از این اثر طبیعی است.

هم اکنون استان خراسان رضوی بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و ملموس و ناملموس ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.

روستای مایان به سه بخش مایان علیا، مایان وسطی و مایان سفلی تقسیم شده است. مایان علیا، روستایی در دهستان طرقبه بخش طرقبه شهرستان بینالود استان خراسان رضوی ایران است. این روستا در جنوب شهر طرقبه و در ۲۷ کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد. بعد از عبور از مسیر هفت حوض و گذر از روستای شلگرد از داخل مسیر پر از دست انداز رودخانه به تپه‌ای می رسیم که با رفتن به بالای آن درخت ارس از دور جلوه گری می‌کند.

این درخت در دامنه کوه با چشم انداز ارتفاعات بینالود چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

انتهای خبر


برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار , طرقبه , گردشگری
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi