خبرهای ویژه

» ورزشی » دربی والنسیا؛ هیجان در کنار رودخانه توریا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۲۱ - ۱۸:۵۵

 کد خبر: 12731
 200 بازدید

دربی والنسیا؛ هیجان در کنار رودخانه توریا

دربی شهر والنسیا در اسپانیا بین تیمهای والنسیا و لوانته در سالهای اخیر به یکی از شهرآوردهای مهم و پرهیجان فوتبال اسپانیا تبدیل شده است.

به گزارش “ورزش سه”، با وجود دیدار بزرگی مثل ال‌کلاسیکو که هر ساله همه نگاه‌ها را متوجه فوتبال اسپانیا می‌کند در لیگ این کشور شهرآوردهای مهم دیگری هم برگزار می‌شود که هر کدام به نوبه خود پرهیجان و حساس هستند.

دربی شهر والنسیا، سومین شهر بزرگ اسپانیا در سالهای اخیر به یکی از داغ‌ترین شهرآوردهای این کشور تبدیل شده. این دربی که در اسپانیا به دربی دل توریا معروف است نام خود را از رودخانه توریا می‌گیرد که از میانه شهر والنسیا می‌گذرد. دربی بین دو تیم این شهر، والنسیا و لوانته. علت اصلی افزایش اهمیت این دربی در سالهای اخیر پیشرفت لوانته و تبدیل شدنش به یکی از قدرتهای لالیگا بوده.

لوانته که در اسپانیا به لقب قورباغه‌ها مشهور است نسبت به حریف بزرگ‌تر همشهری‌اش والنسیا قدمت بیشتری دارد. باشگاه فوتبال لوانته اولین بازی خود را در سال ۱۹۰۹ برگزار کرده و مقرش در محله ساحلی شهر، کابانیال بوده. باشگاه فوتبال والنسیا اما در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده و مقرش نزدیک به مرکز شهر در محله مستایا بوده. یک سال بعد از تاسیس والنسیا اولین دربی شهر بین این دو تیم برگزار می‌شود. دربی در رقابتهایی موسوم به قهرمانی منطقه‌ای والنسیا.

با شروع لالیگا در فصل ۱۹۲۸-۱۹۲۹، والنسیا کار خود را از دسته دوم شروع می‌کند و ظرف سه سال جواز صعود به دسته برتر را بدست می‌آورد. “لوس چه” خیلی زود خود را به عنوان یکی از بزرگترین باشگاه‌های اسپانیا مطرح کرده و اولین قهرمانی‌اش در لالیگا را در فصل ۱۹۴۱-۱۹۴۲ بدست می‌آورد. والنسیا در سالهای بعدی دو بار دیگر هم جام قهرمانی این لیگ را نصیب خود می‌کند.

اما در جبهه لوانته، این باشگاه بعد از آنکه در سال ۱۹۳۹ با باشگاه خیمناستیکو فوتبال تلفیق می‌شود در فصل ۱۹۴۵-۱۹۴۶ به دسته دوم لالیگا راه می‌یابد و در سال ۱۹۶۳ برای اولین بار بازی در دسته برتر لالیگا را تجربه می‌کند. به این ترتیب اولین دربی لالیگایی شهر والنسیا در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۱۹۶۳ در استادیوم مستایا برگزار شده و با پیروزی ۵-۳ والنسیای میزبان به پایان می‌رسد. آن مسابقه تا همین امروز پرگل‌ترین دربی والنسیا است. لوانته فصل بعد انتقام این شکست را می‌گیرد و در خانه آن روزهایش، استادیو دوالخو حریف را ۱-۰ شکست می‌دهد.

در سالهای بعدی وقتی والنسیا در فصلهای ۱۹۷۰-۱۹۷۱، ۲۰۰۱-۲۰۰۲ و ۲۰۰۳-۲۰۰۴ فاتح لالیگا می‌شود، لوانته در هر سه فصل در دسته‌ پایین‌تر حضور دارد و تنها می‌تواند شاهد افتخارآفرینی رقیب سنتی‌اش باشد. اما لوانته زمانی که در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۵ دوباره به لالیگا برمی‌گردد این بار مسیر متفاوتی را پیموده و خود را به عنوان یکی از تیمهای مطرح لالیگا به همه می‌شناساند. لوانته در شانزده فصل اخیر لالیگا دوازده فصل در دسته برتر این لیگ حضور داشته و حالا دیگر به یکی از تیمهای همیشگی دسته اول این لیگ تبدیل شده.

با اینکه تیم بزرگتر شهر، والنسیا، در دربی‌ها بیشتر پیروز شده و آمار به مراتب بهتری دارد ولی والنسیا تا کنون هرگز نتوانسته در یک فصل، هر دو دربی رفت و برگشت را به سود خود به پایان برساند. پیروزی ۵-۱ والنسیا در فصل ۲۰۰۷ که با هت‌تریک داوید ویا ممکن شد تا امروز با اختلاف‌ترین پیروزی در تاریخ این دربی است.

بزرگترین پیروزی لوانته در دربی به پیروزی ۴-۲ این تیم مقابل والنسیا در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷ برمی‌گردد.

جو رقابت شدید بین دو تیم باعث شده در طول سالهای جنجالهای زیادی بوجود بیاید. گل پر حرف و حدیث میستا، مهاجم ملانسیا در سال ۲۰۰۵ که از آن به عنوان گل شبح یاد می‌شود تا امروز یکی از سوژه‌های داغ بحث‌های هواداری دو تیم است. یا هواداران لوانته هنوز از تصمیم داور دربی برای قبول کردن گلی که خوان ماتا در سال ۲۰۱۱ به ثمر رساند و آنها آن را آفساید می‌دانند ناراحت و عصبانی‌اند.

انتقال بازیکن بین این دو رقیب سنتی البته اتفاق نادری نبوده. رویهم‌رفته در طول این چند دهه ۱۰۰ بازیکن بین دو تیم جابجا شده‌اند. یکی از معروف‌ترین آنها فاس ویکلس اسطوره هلندی است که در دهه شصت برای هر دو تیم همسایه گلهای زیادی به ثمر رسانده. پردراگ میاتوویچ مهاجم اهل مونته‌نگرو هم در اولین سالهای قرن بیست و یکم برای هر دو باشگاه بازی کرده و مدتی هم در رئال مادرید حضور داشته. از جدیدترین بازیکنهای دو تیم می‌توان به ویسنته رودریگز، خوان‌فران گارسیا، آیسر دل هورنو و خاویر فارینوس یاد کرد که هم پیراهن سفید والنسیا و هم پیراهن مشکی-آبی-قرمز لوانته را به تن کرده‌اند.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : ورزشی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi