خبرهای ویژه

» اخبار » دانستنی هایی درباره سکسکه!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۱:۵۱

 کد خبر: 12283
 173 بازدید

دانستنی هایی درباره سکسکه!

سکسکه یک دم غیرارادی و قوی است که در نوزادان، کودکان و بزرگسالان تجربه می‌شود. و در بعضی موارد منجر به کشته شدن فرد به دلیل از بین رفتن مجرای تنفسی می شود. سکسکه کردن همیشه دلایل خاصی ندارد گاهی هم در بیشتر مواقع خوردن غذا با ولع و نوشیدن نوشایه های گازدار باعث این […]

سکسکه چیست؟

سکسکه یک دم غیرارادی و قوی است که در نوزادان، کودکان و بزرگسالان تجربه می‌شود. و در بعضی موارد منجر به کشته شدن فرد به دلیل از بین رفتن مجرای تنفسی می شود.

سکسکه کردن همیشه دلایل خاصی ندارد گاهی هم در بیشتر مواقع خوردن غذا با ولع و نوشیدن نوشایه های گازدار باعث این عارضه می گردد معمولا سکسکه در مدت کوتاهی رفع می گردد اما اگر رفع نشود باید نزد پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

چرا سکسکه رخ می‌دهد؟

سکسکه می‌تواند به دلایل بی‌شماری رخ دهد که بعضی از این دلایل فیزیکی و بعضی دیگر هیجانی هستند. وجود چنین دلایلی به این دلیل است که تحریک واقعی در عصبی رخ می‌دهد که مغز را به دیافراگم پیوند می‌دهد. بعضی از دلایل مرسوم شامل موارد زیر هستند:

خوردن غذای زیاد یا سریع غذا خوردن

مصرف‌ داروها، خصوصا آنهایی‌ که‌ معده‌ را آزرده‌ می ‌سازند

احساس عصبی بودن یا هیجان‌زدگی

نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار یا الکل فراوان

خنده‌ شدید یا احساسات‌ قوی‌

استرس

تغیر ناگهانی در دما

بلعیدن هوا به هنگام مکیدن آب نبات یا جویدن آدامس

آلرژی به مواد غذایی مانند بیماری آسم و کهیر نیست و با آنها متفاوت است و به صورت تهوع، دل درد، برگشت اسید، سرفه، سکسکه، نفخ و اسهال ظاهر می‌شود. در مورد سکسکه اگر علت یا بیماری خاصی را پیدا نکردیم، باید عامل تحریک‌کننده خارجی از جمله غذا را هم در نظر داشته باشیم، زیرا ممکن است فرد غذای سالمی را مصرف نکند و یا اینکه غذای خاصی به بدنش نسازد و در او سکسکه ایجاد کند.

سویا، ماهی، میگو، شیر گاو، گندم و پسته شامی از جمله مواد خوراکی هستند که باعث بروز سکسکه در فرد می شود.

همه چیز درباره سکسکه

نوزادان بیشتر از بزرگسالان سکسکه می کنند

دلیل اینکه نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر سکسکه می‌کنند، اغلب مربوط به بدن‌های کوچک و به طور کامل رشد نیافته‌شان است.‌‌ همان طور که در یک فرد بزرگسال، وقتی معده زیاد پر باشد می‌تواند باعث سکسکه شود، باید بدانیم در یک نوزاد هم با در نظر گرفتن اینکه بچه‌ها معده کوچک تری نسبت به بزرگ تر‌ها دارند و سریع‌تر پر می‌شود، این اتفاق خواهد افتاد.

از دیگر دلایل سکسکه نوزادان ممکن است تا حد زیادی به خاطر رشد نکردن قسمت تحتانی مری آن‌ها باشد. اسفنکتر تحتانی مری یک ماهیچه دایره‌ای است که در مری باز و بسته می‌شود و اجازه می‌دهد غذا وارد معده شود، در برخی از نوزادان این اسفنکتر، بسته نمی‌شود یا دیر‌تر بسته می‌شود. بنابراین غذا می‌تواند به داخل مری برگردد و باعث سکسکه شود. این عارضه با گذشت زمان حل می شود و جای هیچ نگرانی ندارد.

یکی دیگر از علل سکسکه، تغذیه نوزادانی است که به جای شیر مادر از شیشه استفاده می‌کنند و سکسکه وقتی اتفاق می‌افتد که سوراخ پستانک شیشه سوراخ درشتی داشته باشد و نوزاد هوای زیادی را ببلعد.

در این گونه موارد تنها راه حل ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید این است که با توجه به سوراخ نوک سینه، سر پستانک شیشه را سوراخ کنید و اگر متوجه شدید سوراخ پستانک گشاد شده است آن را تعویض کنید.

زنگ خطر سکسکه

زنگ خطر سکسکه

سکسکه بیش از ۴۸ ساعت را سکسکه مداوم یا طولانی می نامند و سکسکه ای را که بیشتر از یک ماه طول بکشد، سکسکه مقاوم به درمان. در این موارد، سکسکه به بررسی بیشتری نیاز دارد چون ممکن است علت آن تحریک عضلات تنفسی با خوردن یا آشامیدن غذا یا نوشیدنی داغ و یا مواد تحریک کننده، بیماری ریوی یا نارسایی کلیه باشد.

اختلالات معده، مری، روده یا لوزالمعده، مصرف الکل یا برخی از داروها، تحریک مثانه، ابتلا به هپاتیت، سابقه عمل جراحی روی شکم، پربودن معده، خنده شدید یا احساسات قوی و تغییر در دمای محیط هم می توانند باعث بروز سکسکه های طولانی شوند. سکسکه های طولانی نه تنها روند زندگی روزمره را مختل می کنند بلکه باعث دشواری در بلع غذا و کاهش وزن، اختلال در خواب و افسردگی هم می شوند.

پزشکان در بعضی موارد حتی از سکسکه به ریشه های جدی تری مثل سکته قلبی، تومور مغزی و سرطان پروستات می‌رسند و به همین دلیل با تست های تشخیصی مثل سونوگرافی شکم و سی تی اسکن قفسه سینه و مغز سعی می کنند علت سکسکه را دریابند. در بیمارانی هم که ممکن است سکسکه به خاطر زخم معده و لوزالمعده، گاستریت و ریفلاکس مری ایجاد شود، بررسی های دستگاه گوارش فوقانی با آندوسکوپی، مانومتری و… رایج است.

اگر سکسکه با هیچ روش درمانی ای کنترل نشود، ممکن است پزشک دست به کار جراحی و قطع اعصاب درگیر در سکسکه شود. اما در مواردی هم پزشکان به درمان‌های غیردارویی روی می‌آورند که تحریک عصبی، تغییر ریتم تنفسی، شست‌وشوی سرد معده، ماساژ و… جزو این روش‌هاست. البته باید بگوییم که در ۸۰درصد موارد سکسکه‌های پیوسته و مقاوم به درمان، یک علت فیزیولوژیکی دارند ولی در ۲۰درصد موارد یک علت روانی مثل اضطراب یا عملکرد ذهنی مختل پشت سکسکه قرار دارد.

سکسکه می تواند با حضور برخی از سرطان ها از جمله سرطان معده یا لنف ارتباط داشته باشد. سکسکه ای که بیش از ۳۰ روز ادامه داشته باشد و نسبت به درمان مقاوم شود، با سرطان های مذکور مرتبط است. البته به گفته کارشناسان به ندرت می توان سکسکه را به انواع خاصی از سرطان ارتباط داد. سکسکه ها معمولا خود به خود بهبود می یابند اما اگر زمان آنها طولانی شد نیاز به درمان توسط پزشک پیدا می کنند.

درمان سکسکه

درمان سکسکه :

روش های درمان سکسکه متنوع هستند و درمان های غیردارویی معمولاً بر روش های تحریک ناحیه حلق و بینی مبتنی هستند. در زیر به مواردی اشاره می شود که شما می توانید در حین بروز مشکل، یک یا تعداد بیشتری از آنها را به کار بندید:

نفس خود را نگاه دارید و تا ۱۰ بشمارید.

 داخل یک کیسه کاغذی تنفس کنید (کیسه پلاستیکی به دلیل احتمال چسبندگی آن به بینی و خصوصاً در اطفال به هیچ عنوان، توصیه نمی شود.)

 انگشت شست خود را بین دندان ها و لب بالا قرار دهید، سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زیر سوراخ بینی سمت راست، فشار دهید. 

 یک لیوان آب را به سرعت بنوشید، باوری قدیمی وجود دارد مبنی بر اینکه نوشیدن هفت جرعه آب سکسکه را متوقف می کند.

 نان خشک یا یخ خرد شده، قورت دهید.

 زبان خود را به ملایمت بکشید.

 یک قاشق چای خوری شکر خشک بخورید.

 بازی پول من را تو برداشتی؟ را به منظور پرت کردن حواس فرد انجام دهید.

 از کسی بخواهید که شما را غافل گیر کند تا از نظر ذهنی حواستان پرت شود.

 در برخی متون به گذاشتن یخ و لیمو روی زبان برای متوقف کردن سکسکه، اشاره شده است.

 بو کردن موادی که بوی نافذی دارند.

 گذاشتن ژله انگور در زیر زبان

 نوشیدن جرعه جرعه آب سرد یا جویدن یخ

 غرغره کردن دهان با آب یا محلول شستشوی دهان

 گاز زدن لیمو یا خوردن یک تکه زنجبیل تازه

 بالا کشیدن زانوها به درون سینه

 ترساندن ناگهانی فرد توسط افراد دیگر

آیا می توان از سکسکه پیشگیری به عمل آورد؟

پیشگیری از سکسکه همیشه ممکن نیست. اجتناب از پرخوری، سریع غذا خوردن، یا نوشیدن زیاد مایعات می‌تواند در پیشگیری از آن به شما کمک کند.

گردآوری: بخش علمی پاتوق شهروندی


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار , سرگرمی , سلامتی , علمی , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi