خبرهای ویژه

» اخبار » تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون نفر ساکن مریخ میشوند!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۴:۰۵

 کد خبر: 13185
 71 بازدید

تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون نفر ساکن مریخ میشوند!

ایلان ماسک بیست سال بی‌وقفه تلاش کرده است تا راکت‌ها و سفینه‌های جدیدی بسازد که افراد بیشتری را به شکلی آسان‌تر و ارزان‌تر به سیاره‌های دیگر منتقل کنند.

به گزارش پاتوق شهروندی، «ایلان ماسک»، مدیرعامل اسپیس اکس به دنبال برپایی یک کلونی عظیم ۱ میلیون نفره در مریخ تا سال ۲۰۵۰ است. ماسک در پاسخ به سوال یکی از کاربران که در مورد چگونگی زندگی در سیاره سرخ سوال کرده بود، گفت:

«زندگی (در مریخ) ابتدا در سازه‌های گنبدی شکل شیشه‌ای شروع خواهد شد. سیاره سرخ سرانجام بوسیله زمینی‌سازی همانند زمین از حیات پشتیبانی خواهد کرد.»

تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون نفر ساکن مریخ خواهند شد

محققان و نویسندگان رمان‌های علمی-تخیلی سال هاست ایده زمینی‌سازی (Terraforming) مریخ را برای محقق کردن رویای نفس کشیدن بدون ماسک و زندگی بدون لباس فضانوردی در هوای آزاد مریخ مطرح کرده‌اند. البته به گفته ماسک بشر هنوز با این چشم انداز بلندپروازانه فاصله بسیار زیادی دارد. ماسک در توییت دیگری گفت:

«زمینی‌سازی آنقدر کند صورت می‌گیرد که در طول حیات ما رخ نخواهد داد. البته شاهد برپایی کلونی انسانی در این سیاره خواهیم بود. تمدن‌های پیشرفته آینده که خرابه‌های به جای مانده از ما را کشف می‌کنند، ما را به خاطر بلندپروازی‌هایمان تحسین خواهند کرد.»

تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون نفر ساکن مریخ خواهند شد

زمینی‌سازی مریخ به طور حتم یکی از شگفت انگیزترین پروژه‌های تاریخ بشر خواهد بود. محققان می‌گویند برای تبدیل کردن سیاره سرخ به زمین باید روزانه ۳۵۰۰ کلاهک هسته‌ای را روی آن منفجر کرد تا فشار اتمسفری آن به سطح قابل تنفس برای انسان رسیده و یخ‌های آن برای آزادسازی دی اکسید کربن و ایجاد گازهای گلخانه‌ای ذوب شوند. البته این کار یک نقطه ضعف بزرگ دارد؛ تشعشعات ناشی از انفجارهای هسته‌ای سطح مریخ را به طور کامل غیرقابل سکونت خواهند کرد.

تحقیقی که سال ۲۰۱۸ انجام شده نیز نشان می‌دهد که دی اکسید کردن موجود در مریخ آنقدر نیست که بتواند فشار اتمسفری این سیاره را به سطح قابل تنفس برای انسان برساند.

اما این محدودیت‌ها هیچ کدام مانع نشده‌اند تا ماسک تلاش‌ها و رویاپردازی را متوقف کند. ماسک می‌گوید به کمک هزاران راکت غول پیکر «استارشیپ» می‌توان صدها تن محموله و صدها سرنشین را به سیاره سرخ حمل و یک «شهر مریخی» بنا کرد.

تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون نفر ساکن مریخ خواهند شد

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اولین راکت سرنشین دار استارشیپ سال ۲۰۲۴ روانه مریخ خواهد شد.

منبع: دیجیاتو


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار , تاریخ و تمدن , تکنولوژی , علمی , فناوری , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi