خبرهای ویژه

» اجتماعی » امیدواری بیش از حد مردم قرن ۱۹۰۰ به قرن ما!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۵:۱۴

 کد خبر: 13108
 75 بازدید

امیدواری بیش از حد مردم قرن ۱۹۰۰ به قرن ما!

در سال ۱۹۰۰ آلمانی‌ها امید زیادی به اختراعات و تجربیاتی داشتند که در آینده، بشر به آن‌ها دست پیدا می‌کند. ممکن است فکر کنید که این ایده‌ها از ذهن رؤیاپردازان، دانشمندان یا مخترعان سرچشمه می‌گیرند، اما در این سناریو، مخترع آینده یک کارخانه شکلات‌سازی آلمانی به نام تئودور هیلدبراند اند سان (Theodor Hildebrand & Son) بود.

پاتوق شهروندی |  این شرکت را در سال ۱۸۱۷ تئودور هیلدبراند قناد در مرکز برلین تأسیس کرد. هیلدبراند از سال ۱۸۳۰ برای اولین‌بار از موتور‌های بخار در پروسیا [۱] استفاده کرد؛ بنابراین این کارخانه شکلات‌سازی می‌توانست شکلات را به مقدار انبوه با قیمت کم عرضه کند.
کارخانه شکلات‌سازی هیلدبراند تصمیم گرفت برای نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۹۰۰ یک پویش تبلیغاتی جالب با ماهیتی آینده‌نگرانه راه بیندازد. این پویش با عنوان «آلمان در سال ۲۰۰۰»، شامل کارت‌پستال‌های رنگارنگی بود که زندگی فرضی در قرن ۲۱ را به تصویر می‌کشید. درمجموع ۱۲ کارت از آینده‌ای فرضی تولید شد و هیلدبراند این پیش‌بینی‌های رنگارنگ را در جعبه‌های شیرینی و شکلات پرفروش خود قرار داد.
این تفاسیر خوش‌بینانه از آینده، سال ۲۰۰۰ را این‌گونه تصویر می‌کرد که مردم با لباس‌های ویکتوریایی در فراغت و آسایش بی‌حد‌وحصر، که یک قرن پیشرفت فناوری امکان‌پذیر کرده بود، درحال لذت‌بردن از زندگی هستند. برخی از این نوآوری‌های پیش‌بینی‌شده مانند پخش زنده نمایش به حقیقت پیوستند و برخی مانند شهر‌هایی با سقف‌های شیشه‌ای که عایق آب‌وهوا بودند! کاملا مضحک از آب درآمدند و درنهایت تعدادی هم مانند تعطیلات تابستانی در قطب شمال به‌طرز افسرده‌کننده‌ای تابه‌حال ممکن نشده‌اند و شاید در آینده‌ای نزدیک اتفاق بیفتند.
[۱]پادشاهی پروسیا بین سال‌های ۱۸۶۷تا۱۸۷۱میلادی بخشی از کنفدراسیون آلمان‌شمالی شد و بین سال‌های ۱۸۷۱تا۱۹۴۵میلادی به یکی از ایالت‌های امپراتوری آلمان تبدیل شد.  

امیدواری بیش‌ازحد مردمان ۱۹۰۰ به قرن ما‍!

دستگاه‌های کنترل‌کننده آب‌وهوا

امیدواری بیش‌ازحد مردمان ۱۹۰۰ به قرن ما‍!

راه‌آهن دریایی هیبریدی

امیدواری بیش‌ازحد مردمان ۱۹۰۰ به قرن ما‍!

انتقال یک ساختمان شهری از طریق ریل‌های راه‌آهن

امیدواری بیش‌ازحد مردمان ۱۹۰۰ به قرن ما‍!

ماشین‌های پرواز شخصی

امیدواری بیش‌ازحد مردمان ۱۹۰۰ به قرن ما‍!

سقف شیشه‌ای عایق آب‌و‌هوا برای شهر‌ها


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , تاریخ و تمدن , تکنولوژی , علمی , فرهنگ و هنر , فرهنگی , فناوری , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi