خبرهای ویژه

» اجتماعی » اخذ بهای خدمات در روستای کنگ طرقبه به اشتباه عوارض گفته می‌شود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۱۲:۰۲

 کد خبر: 12166
 422 بازدید

اخذ بهای خدمات در روستای کنگ طرقبه به اشتباه عوارض گفته می‌شود

بخشدار طرقبه با اشاره اخذ مبلغی در ورودی روستای کنگ طرقبه، گفت: این مبلغ بهای خدمات است و به اشتباه عوارض گفته می‌شود.

به گزارش پاتوق شهروندی به نقل از خبرگزاری فارس محمد قربانی با اشاره اخذ مبلغی در ورودی روستای کنگ طرقبه، بیان کرد: این مبلغ بهای خدمات است و به اشتباه عوارض گفته می‌شود.

بخشدار طرقبه‌ تصریح کرد: اخذ بهای خدمات در این روستا مربوط به جمع‌آوری و دفن بهداشتی زباله‌ها و پسماندهای مربوط به حریم خارج از محدوده روستا است.

وی با اشاره به اینکه جمع‌آوری و دفن بهداشتی زباله و پسماند در محدوده شهری به عهده شهرداری و در محدوده و حریم روستاها وظیفه دهیاری‌ها است، متذکر شد: در خارج از محدوده و حریم روستاها، مسؤول جمع‌آوری و دفن بهداشتی زباله و پسماند بخشداری است.

قربانی تصریح کرد: محدوده و حریم روستا و خارج از روستا برای دهیاری مشخص شده، بخشداری قانونا می‌تواند اختیارات خود را تفویض کند و ما نیز این مجوز را به دهیاری روستای کنگ داده‌ایم که می‌تواند در مقابل جمع‌آوری و دفن بهداشتی زباله و پسماندهای خارج از محدوده و حریم مشخص شده از تولیدکننده زباله و پسماند که ممکن است گردشگر یا ویلاهای خارج از محدوده این روستا باشد، هزینه دریافت کند، همچنین، زباله‌ها را جمع‌آوری و نسبت به دفن بهداشتی آن اقدام کند و در این بخش زباله‌ها و پسماند جمع‌آوری شده به پسماند مشهد تحویل داده می‌شود.

بخشدار طرقبه افزود: براساس قانون پسماند و مدیریت پسماند، کسی که زباله را تولید می‌کند باید هزینه دفن بهداشتی آن را نیز پرداخت کند، بهای خدمات در روستای کنگ مبلغ حداقلی است که در نظر گرفته شده وانجام می‌شود.

وی تصریح کرد: دهیاری قانونا، خارج از حریم و محدوده خود موظف به جمع‌آوری زباله و پسماند نیست، ولی این مجوز از طرف بخشداری صادر می‌شود که برای جمع‌آوری این زباله‌ها و پسماندها اقدام کند و این اقدام نیاز به اخذ بهای خدمات است.

قربانی با اشاره به روستاهای کنگ، کردینه، مغان، دهیار، ازغد و کلاته آهن، اظهار کرد: مبالغی که در این روستاها اخذ می‌شود در برابر هزینه‌هایی که صرف جمع‌آوری و دفن بهداشتی زباله و پسماند می‌شود بسیار اندک است، در واقع اخذ بهای خدمات کمکی برای بهتر انجام شدن این امور است.

بخشدار طرقبه با اشاره به بهای خدمات اخذ شده در روستای کنگ، اظهار کرد: بهای خدمات اخذ شده در این روستا، بخشی صرف جمع‌آوری و دفن بهداشتی زباله و پسماند است و بخشی دیگر صرف خدماتی می‌شود که دهیاران به گردشگران ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده به گردشگران، گفت: بیش از ۲۰ چشمه سرویس بهداشتی برای استفاده گردشگران در سطح روستا و مسیرهای قبل و بعد از این روستا احداث شده است.

قربانی با اشاره به موضوع فرهنگ‌سازی در رابطه با جمع‌آوری و تحویل زباله و پسماند توسط مردم اظهار کرد: در این زمینه کیسه‌های زباله به آنها تحویل داده می‌شود و کسانی که کیسه را با زباله و پسماند تحویل دهند مبلغی از هزینه اخذ شده به آنها باز می‌گردد، این مورد برای تشویق افراد در نظر گرفته شده، تاکنون از طرف مردم استقبال خوبی از این موضوع شده، باید این فرهنگ در سطح روستاهای ما گسترش پیدا کند.

بخشدار طرقبه افزود: بیش از ۴۰ سطل زباله در مسیر روستای کنگ در مسیر پیاده‌روی گردشگران و کنار رودخانه‌ها توسط دهیاری روستای کنگ نصب شده است.

وی خاطرنشان کرد: بهداشت محیط زیست محدوده خارج از حریم روستاها دغدغه مردم و دهیاری‌ها است، اگر زباله‌ها و پسماند تولید شده توسط گردشگران در طبیعت رها شده باقی بمانند و محیط زیست آلوده باشد، بیشترین آسیب‌ها به اهالی و ساکنین روستا و محیط زندگی آنها برمی‌گردد.

قربانی با بیان اینکه بخشداری انتقادپذیر است، اظهار کرد: دهیاری نهادی مستقل و خودکفا است، در مقابل خدمات ارائه شده هزینه دریافت می‌شود و این هزینه‌ها از کسانی دریافت می‌شود که خدمات را دریافت می‌کنند، در اینجا دغدغه مردم این است که در مقابل هزینه‌های دریافتی می‌خواهند خدمات ارائه شده را ببینند، اگر جایی مشاهده شد که در مقابل بهای خدمات اخذ شده، خدمتی ارائه نشده، به عنوان مثال، زباله‌ها در طبیعت رها شده و جمع‌آوری نشدند به ما منعکس شود.

.

.

.

.

.

.

.

.

انتهای خبر/


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , طرقبه , گردشگری
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi