خبرهای ویژه

» اخبار » آیا این حقیقت دارد که بدنسازی قد را کوتاه میکند؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۲:۲۹

 کد خبر: 12291
 265 بازدید

آیا این حقیقت دارد که بدنسازی قد را کوتاه میکند؟

تمرین های با وزنه از قسمت های اصلی و بنیادی هر برنامه تمرینی است. مقصود شما از تمرین هرچه باشد، کاهش وزن، افزایش وزن، عضله سازی یا حفظ فرم بدن، افزودن تمرین های با وزنه به برنامه تمرینی روزانه، شما را در رسیدن به هدف تان کمک خواهد کرد. ممکن است جوانان و نوجوانان و والدین آنها در خصوص تأثیر تمرین های منفی بدنسازی بر کوتاهی قد نگران باشند. برای بررسی این مسئله با ما همراه باشید.

تأثیر بدنسازی بر صفحات رشد استخوان

صفحات اپی فیزیل، که به نام صفحات رشد استخوان شناخته میشوند ، در کودکان و بزرگسالان مسئول رشد استخوان ها هستند. این صفحات در انتهای استخوان ها قرار گرفته اند. این صفحات در طول رشد کودک تقسیم شده و دوباره ساخته می شوند ، این کار به رشد استخوان منجر می شود. مرحله های رشد این صفحات در جایی متوقف می شود که شخص به بیش ترین قد ممکن رسیده باشد، در این زمان صفحات گفته شده انتهای استخوان های شما را تشکیل می دهند.

بر اساس پژوهش های دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، در صورت انجام درست تمرین های بدنسازی، قدرت بدنی کودکان ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می کند. ولی چنانچه شیوه انجام حرکات بدنسازی درست نباشد، وزنه ها و دستگاه های مرتبط بدنسازی بدرستی استفاده نشوند، و یا این که سنگینی وزنه ها مناسب قدرت شخص نباشد، احتمال اسیب در صفحات رشد استخوان ها و اسیب ناحیه پائین کمر وجود خواهد داشت. پس بدنسازی اشتباه میتواند سبب بسته شدن صفحات استخوانی شود.

تاثیر بدنسازی بر رشد قد

تأثیر بدنسازی بر رشد استخوان

طبق مطالعاتی که در دانشگاه جانز هاپکیز انجام شده معلوم شد که انجام درست حرکات بدنسازی نه تنها سبب جلوگیری از رشد قد کودکان و نوجوانان نشده بلکه سبب افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قدرت بدنی و به طبع آن افزایش رشد این اشخاص را بهمراه داشته است.

آیا رفتن به باشگاه، برای افزایش قد مناسب است؟

برای افزایش قد، دو عامل مهم هستند:ژنتیک و تغذیه. این دو، چنانچه بطور جدّی مورد توجه قرار گیرند، میتواند قد شخصی را که در سن رشد است، افزایش دهد ولی، برای افردی که مایل به افزایش قد خود با انجام یک تمرین هستند، هنوز هم بعضی از تمرین های بسیار خوبی وجود دارد که میتواند سبب افزاش ۴تا۸ سانتی قد شود.بارفیکس و آویزان شدن، یکی از بهترین تمرینات برای افزایش قد است، اجازه می دهد تا کم کم نخاع و فاصله بین مهره ها افزایش یابد.

تمرین های بدنسازی مناسب کودکان و نوجوانان

حتما تمرین های دشوار و گاهی خسته کننده بدنسازی توصیه نخست ما برای کودکان و نوجوانان نیست. در این سنین قدری نشاط بیشتر در ورزش کودکان لازم است.

تمرین های مقاومتی مانند بدنسازی با تأثیر مثبت بر ترشح هورمون های آنابولیک، میتوانند سبب بلند شدن قد شوند- مجله فیت شیپ

به عنوان مثال، ورزشی مثل کراس فیت برای این رده سنی بیشتر توصیه می شود.

کراس فیت تمریناتی مرکب از تمرین های قدرتی، سرعتی، انفجاری، پلایومتریک، وزنه برداری به سبک سنتی، بادی ویت( مبتنی بر وزن بدن مثل بارفیکس)، تمرین های ژیمناستیکی و همینطور استقامتی است.

همانگونه که می بینید، تنوع، تحرک و نشاط در این رشته ورزشی نوظهور بیشتر است و برای کودکان و نوجوانان شاید قدری جذاب تر باشد. هرچند در تمرین بدنسازی معمولی هم مربی کودک شما میتواند برنامه را به فرمی دلنشین تر و جذاب تر تنظیم کند.

تاثیر بدنسازی بر رشد قد

در انجام چه حرکات بدنسازی باید احتیاط کرد؟

حرکات بدنسازی را میتوان از سن هشت سالگی آغاز کرد ولی نباید بصورت جهشی و پرتابی باشد چرا‌که در اینصورت به بدن اسیب می رساند.

نکته اول:بهتر است در انجام بیشتر تمریناتی که پائین تنه ورزش‌کار نوجوان یا جوان را درگیر کرده و وزنه سنگینی روی آن ناحیه می اندازد، احتیاط کرد. در انتخاب وزنه این حرکات دقت کنید:

لانگز، پرس پا، ددلیفت،اسکوات، سومو اسکوات

به خصوص اینکه برای انجام این حرکات موقع انتخاب وزنه، میزان آن بیش از % ۴۰ توانِ بدنیِ شما نباشد تا خیالتان از بابت صفحات رشد راحت شود.

نکته دوم:یکی دیگر از مواردی که برای بدنسازی در سنین رشد باید به آن توجه کرد، بدنسازی با اجرای فرم درست حرکات است. نتیجه برخی از مطالعات نشان داده که انجام نادرست حرکت سبب اسیب رسیدن به صفحات رشد خواهد شد.

به همین خاطر بهتر است که برنامه ورزشی تان را تحت نظر مربیان باتجربه بگیرید. چنانچه هنوز برنامه ورزشی مناسب با شرایط بدنی و سن خویش تهیه نکرده اید میتوانید از کارشناسان فیتامین بصورت آنلاین مشاوره بگیرید.

پژوهشگران معتقدند که بدنسازی میتواند در رشد استخوان ها و تراکم آن ها تأثیر مثبت داشته باشد؛ اما به یک شرط؛ رعایت فرم درست حرکات بدنسازی و ره صد ساله را یک شبه طی نکردن!

پس نباید در انجام تمرین های بدنسازی از اول سنگین کار کنید، نباید بدن خویش را در وضعیت های اشتباه به چالش بکشید. بدین ترتیب درصورتی که این موارد را رعایت کنید، بدنسازی نه تنها بر کاهش قد تأثیر نمی گذارد، بلکه میتواند در رشد استخوان ها هم نقش داشته باشد.

گردآوری: بخش ورزشی پاتوق شهروندی


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار , سلامتی , علمی , مطالب خواندنی , ورزشی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi