خبرهای ویژه

» تاریخ و تمدن » آشنایی با کاروانسرای عباسی مادرشاه!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ - ۱۲:۴۳

 کد خبر: 12432
 179 بازدید

آشنایی با کاروانسرای عباسی مادرشاه!

کاروانسرای عباسی مادرشاه دارای ابعاد 75 در 86 متر و با مساحت نزدیك به شش هزار و 500 متر مربع از كاروانسراهای بزرگ ایران است.

کاروانسرای عباسی مادرشاه

 ایران با داشتن میراث چند هزار ساله و بناهای تاریخی زیبا و شگفت انگیز یکی از مهمترین مقاصد برای جذب گردشگران فرهنگی و تاریخی می باشد و هرسال بسیاری از گردشگران برای بازدید از بناهای تاریخی به ایران سفر می کنند، یکی از این بناها، کاروانسرای عباسی مادرشاه در مورچه خورت می باشد.

کاروانسرای عباسی مادرشاه در مورچه خورت، یکی از بزرگترین کاروانسراهای اصفهان اسـت که همزمان با بنای مدرسه چهارباغ ساخته شد تا درآمد و عواید آن بـه مصرف مخارج طلاب و نگه داری مدرسه برسد.

کاروانسرا در زمان سلطنت شاه حسین صفوی احداث شد و می توان گفت جزء یکی از آخرین آثاری اسـت که در اواخر حکومت صفویان در اصفهان ساخته شده اسـت. یکی از پژوهشگران و محققان معماری اسلامی، این کاروانسرای چهار ایوانی مستطیل شکل را دارای ۲۸ متر طول و ۹۳ متر عرض نوشته اسـت که در دو طبقه آن ۱۴۰ اتاق دارد. در پشت اتاقها دو اصطبل سراسری هم وجود داشته اسـت.

کاروانسرای عباسی مادرشاه، از بزرگترین کاروانسراهای اصفهان

کاروانسرای عباسی مادرشاه دارای ابعاد ۷۵ در ۸۶ متر و با مساحت نزدیک به شش هزار و ۵۰۰ متر مربع از کاروانسراهای بزرگ ایران است. ورودی کاروانسرای عباسی مادرشاه در ضلع جنوب غربی آن واقع است و سر در مرتفع با طاق نماهایی در دو طبقه وجود دارد. چهار برج مدور در چهار گوشه کاروانسرا به شکل استوانه ای بنا را استوارتر می نماید.

کاروانسرای عباسی مادرشاه در مورچه خورت قرار دارد


هانری رنه دِ آلمانی در” سفر نامه ای از خراسان تا بختیاری”، این کاروان سرا را از بناهای مادر شاه عباس صفوی دانسته است. ماکسیم سیرو در مورد این کاروان سرا می نویسد:سفیران و هیئت های سیاسی قبل از ورود به اصفهان، پایتخت صفویان، در این محل توقف می کردند و لباس رسمی می پوشیدند و بعد از آن با محافظان اختصاصی تا شهر همراهی می شدند. ماکسیم سیرو، احداث این بنا را، باتوجه به مهارت مشهود در آن، به معماران دوره شاه عباس دوم صفوی نسبت داده است ولی در کتاب دیگر خود، احداث آن را در زمان شاه سلیمان اول صفوی هم محتمل دانسته است.

تصاویر کاروانسرای عباسی مادرشاه

این کاروانسرا دردوره قاجار مثل سایر آثار اصفهان مورد بی مهری ظل السلطان حاکم اصفهان قرار گرفت و سرانجام هم بوسیله این شاهزاده حاکم بفروش رسید. درحدود سال۱۳۴۳ شمسی مقرر شد کاروانسرای مادر شاه با حفظ جنبه های هنری و ارزشهای معماری دوران صفویه بـه یک مهمانسرای بین المللی تبدیل گردد.


کاروانسرای عباسی مادرشاه در کیلومتر ۵۰ جاده اصفهان – دلیجان واقع است. بر سردر کاروان سرا، کتیبه ای از دوره محمد شاه قاجار، مورخ ۱۲۵۱ دیده می شود. این بنا در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۳۶۵۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گردآوری: بخش گردشگری پاتوق شهروندی


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : تاریخ و تمدن , فرهنگ و هنر , مطالب خواندنی , گردشگری
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi