خبرهای ویژه

» تکنولوژی » ماجرای جنجال پیام کریسمس «جعل عمیق» (دیپ فیک) از ملکه انگلیس + فیلم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۰۷ - ۱۲:۳۹

 کد خبر: 13782
 65 بازدید

ماجرای جنجال پیام کریسمس «جعل عمیق» (دیپ فیک) از ملکه انگلیس + فیلم

تصمیم شبکه چهار تلویزیون انگلیس برای پخش یک پیام کریسمس از ملکه بریتانیا، که با استفاده از فناوری «جعل عمیق» (دیپ فیک) ساخته شده بحث‌هایی را در رسانه‌های بریتانیا برانگیخته است.

ماجرای جنجال پیام کریسمس «جعل عمیق» (دیپ فیک) از ملکه انگلیس + فیلم

به گزارش پاتوق شهروندی، ویدئو‌های جعل عمیق ویدئو‌هایی هستند که در آن‌ها با استفاده از نرم‌افزار‌های هوش مصنوعی فیلم‌ها به نحوی تغییر داده می‌شوند که گویا فرد در حال بیان اظهارات یا اجرای حرکاتی است که در دنیای واقعی هرگز آن‌ها را انجام نداده است. نقش فناوری جعل عمیق در دستکاری در دنیای ویدئو، تقریبا مشابه نقش فتوشاپ در دنیای تصویر به حساب می‌آید.

کانال چهار تلویزیون انگلیس گفته هدف از پخش این ویدئو ارسال «هشدار جدی» درباره تهدید خبر جعلی در عصر دیجیتال است.

یک مقام ارشد این تلویزیون گفت: «این ویدئو یادآور قدرتمندی است برای اینکه بدانیم دیگر به چشمان‌مان هم نمی‌توانیم اعتماد کنیم.»  

جعل عمیق یا دیپ فیک

سام گرگوری، کارشناس فناوری در حوزه حقوق بشر، می‌گوید: «ما هنوز ندیده‌ایم که از جعل عمیق به طور گسترده استفاده شود مگر در حمله به زنان. ما باید واقعا مراقب باشیم که مردم فکر نکنند آنچه می‌بینند قابل باور نیست. اگر کسی با این فناوری آشنا نباشند ممکن است باور کند که جعل عمیق مشکلی گسترده است.»

هرچند تقلبی بودن این ویدئو‌ها در همان ابتدا فاش شد با این حال با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، تشخیص اصل بودن ویدئو‌ها روز به روز سخت‌تر شده است.

عملکرد فناوری جعل عمیق مبتنی بر پردازش فیلم‌ها و تصاویر قبلی موجود از شخصیت‌ها است. هرچه میزان محتوای پیشین بیشتر باشد و بتوان از ویدئو‌های بیشتری از افراد استفاده کرد، نتیجه واقعی‌تر و محتوای جعلی حقیقی‌تر به نظر خواهند آمد. از همین رو چهره‌های سیاسی یا بازیگران سینمایی که میلیون‌ها فریم ویدئو و عکس از آن‌ها وجود دارد، هدف مناسب‌تری برای ساخت ویدئو‌های تقلبی به شمار می‌آیند.

دستکاری در ویدئو‌ها در صورت صحیح انجام شدن می‌تواند تشخیص واقعی بودن ویدئو را برای بینندگان بی‌نهایت دشوار سازد. از این جهت ناظران از مدت‌ها پیش نسبت به فراگیر شدن این فناوری و تبعات مخدوش شدن واقعیت و جعل هشدار داده‌اند.

منبع: یورونیوز، تابناک‌جوان


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : تکنولوژی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi