خبرهای ویژه

» ورزشی » تمرین بانوان داور خراسانی با سامانه رادیویی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - ۱۲:۲۰

 کد خبر: 13944
 42 بازدید

تمرین بانوان داور خراسانی با سامانه رادیویی

کمک‌داور بین‌المللی فوتبال مشهد در حال پرورش نسل جدید و طلایی برای دنیای قضاوت است

تمرین بانوان داور خراسانی با سامانه رادیویی

پاتوق شهروندی؛ – در سال‌های اخیر همه فوتبالی‌ها با نسل طلایی داوران مشهدی آشنا بودند، جمعی از بهترین داوران ایران که توانستند افتخارات ملی و بین‌المللی زیادی را به دست بیاورند؛ اما دو‌سه‌سالی می‌شود که با خداحافطی این داوران مرد از دنیای قضاوت، خورشید موفقیت داوری خراسان غروب کرد. شاید قرار است در سال‌های بعد بانوان داور استان جا پای آن‌ها بگذارند و دوباره آوازه داوری خراسانی‌ها شنیده شود. در چند ماه اخیر کمک‌داور بین‌المللی و یکی از باتجربه‌ترین و با‌افتخار‌ترین داوران زن ایرانی یعنی انسیه‌خباز مافی‌نژاد به صورت جدی پای کار آمده و با داشتن دغدغه ارتقای داوری بانوان استان در تلاش است بهترین داوران را تحویل جامعه فوتبال استان بدهد.
این کمک‌داور مشهدی که در این چند ماه وبینار‌های مختلف آموزشی و تمرینات عملی را برگزار کرده است، در آخرین دوره ۱۸ داور زن را دور هم جمع کرد تا تمرینات جدی‌تری همچون استفاده از سیستم رادیویی داوری را هنگام بازی فوتبال انجام دهند. این سیستم از طریق گوشی‌ها در طول هر نیمه به‌طور‌کامل بین داور، کمک‌داوران و داور چهارم در هر ۴ جهت ارتباط برقرار می‌کند. حدود ۵ سال است که از این هدست‌ها در ایران رونمایی شده است.
مافی‌نژاد درباره کلاسی که برای بانوان داور در زمین چمن مجموعه تختی برگزار شد، گفت: ابتدای هفته یک دوره آموزشی تئوری و عملی برای ۱۸ داور خانم خراسانی برگزار کردیم. برای قضاوت در مسابقات فوتبال بانوان استان آن‌ها را آماده می‌کنیم و برای تداوم آموزش آنان نیز برنامه خواهیم داشت. مطابق درخواست کمیته داوران هیئت فوتبال استان از شهریور‌ماه روند آموزش داوران استارت خورده است. کلاس‌های عملی معمولا هفته‌ای یک‌بار برگزار می‌شد، اما به‌دلیل وجود محدودیت‌های کرونایی، کلاس‌های آموزشی را هر ۲ هفته یک بار به‌صورت مجازی برگزار کردیم.

استقبال خوب بانوان از دوره‌ها

او ادامه داد: این هفته داوران خراسانی خود را به مشهد رساندند و به‌دلیل استقبال آنان، تصمیم به برگزاری یک جلسه کلاس تئوری و عملی گرفتیم. همچنین از باشگاه سایپا و بانوان فوتبالیست این باشگاه در‌خواست یک بازی دوستانه داشتم تا داوران بتوانند قضاوت داشته باشند.
کمک‌داور بین‌المللی فوتبال مشهد خاطرنشان کرد: در گذشته از دبیر هیئت فوتبال استان درخواست داشتم تا برای فرایند هرچه‌بهتر آموزش یک سیستم رادویی داوری خریداری کنند. با توجه به خریداری‌شدن سیستم رادیویی داوران، فرصت را فراهم دیدم تا داوران در یک بازی دوستانه قضاوت داشته باشند.   به‌این‌ترتیب هر ۱۰‌دقیقه یک‌بار از داوران مختلف در طول بازی استفاده کردیم تا همه کار با این وسیله را آموزش ببینند. همچنین به کمک سیستم رادویی داوران را رهبری کردم و آموزش دادم. مهدوی، کمک‌داور ملی خراسانی، نیز در این دوره کمک کرده تا فرایند آموزش داوران با وضعیت بهتری انجام پذیرد.

منتظر لیگ بانوان استان هستیم

مافی‌نژاد درباره حضور بیشتر داوران زن خراسانی در مسابقات کشوری تصریح کرد: ۲ نفر از داوران به لیگ برتر فوتبال بانوان معرفی شده‌اند، اما در‌واقع هدفمان برای فوتبال بانوان خراسان است. هیئت فوتبال به ما قول داده است که مسابقات لیگ بانوان استان برگزار خواهد شد و داوران خانم خراسانی می‌توانند در مسابقات قضاوت داشته باشند. داوران جوان خراسانی تجربه داوری ندارند و می‌توانیم از کم‌تجربگی تیم‌های فوتبال استان نیز نهایت استفاده را ببریم تا داوران و بازیکنان خانم خراسانی در کنار یکدیگر ارتقا یابند.
او تأکید کرد: برنامه‌های آموزشی داوری بانوان تداوم خواهد داشت. مقرر شده هر ۲ هفته داوران خراسانی به ما ملحق شوند و در بازی‌های برگزار‌شده قضاوت کنند. همه‌چیز به کرونا بستگی دارد؛ البته اگر محدودیت‌ها ادامه داشته باشد، مجبوریم فقط از داوران مشهدی استفاده کنیم.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : ورزشی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi