خبرهای ویژه

» ورزشی » برای ستاره بوشهری این روزهای پورتو| طارمی، ستاره درخشان در پرتغال

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۴ - ۱۲:۳۶

 کد خبر: 14199
 57 بازدید

برای ستاره بوشهری این روزهای پورتو| طارمی، ستاره درخشان در پرتغال

مهدی طارمی این روز‌ها ستاره پورتوست. بهترین شکارچی ورزشگاه دراگو که از درودیوارش شمایل اژد‌ها آویزان کرده‌اند، اما مهدی طارمی اژد‌ها را رام کرده و حالا روی بال‌هایش مشغول محقق‌کردن رؤیاهایش است.

برای ستاره بوشهری این روزهای پورتو| طارمی، ستاره درخشان در پرتغال

پاتوق شهروندی؛ برای مهدی طارمی و روز‌های درخشانش در پرتغال، برای او که از بندر بوشهر راهی تهران شد، سپس در دام شورشی‌های ترکیه افتاد و سپس هم اسیر خشم قرمز‌ها شد. برای استعداد ناب فوتبال ایران که بعد از قرارگرفتنش در فهرست مازاد الغرافه به بهشت پرتغال رسید.

بدن‌های ترکه‌ای و انعطاف‌پذیر مردان بوشهری، انگار یک هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی با محیط اطرافشان پیدا کرده‌اند. بدن‌هایی که خستگی نمی‌شناسند و از طلوع صبح تا غروب آفتاب در هوای شرجی بوشهر پی صید به دریا می‌روند. بدن‌هایی که آن‌قدر انعطاف دارند که می‌توانند بزرگ‌ترین ماهی‌ها را توی تور بیندازند و آن‌ها را آرام‌آرام از اعماق خلیج بکشند و روی عرشه لنج بیندازند. زندگی در محله‌های فقیرنشین بوشهر همین‌طوری می‌گذرد. اما بین همه این ماهیگیر‌ها و پسر‌ها و مردان بوشهری، یکی‌شان بلد بود با بدن انعطاف‌پذیر و ترکه‌ای‌اش به جای ماهی، اژد‌ها بگیرد.   پسری که یک‌سال در لیگ پرتغال آن‌قدر گل زد و پنالتی گرفت که تیمش ریوآوه را به لیگ اروپا بفرستد و در همان یک فصل هفتمین گل‌زن تاریخ باشگاه شود و سر آخر هم اژد‌ها -لقب تیم پورتو- را به دامش بیندازد و به‌سمت خودش بکشاند. مهدی طارمی این روز‌ها ستاره پورتوست. بهترین شکارچی ورزشگاه دراگو که از درودیوارش شمایل اژد‌ها آویزان کرده‌اند، اما مهدی طارمی اژد‌ها را رام کرده و حالا روی بال‌هایش مشغول محقق‌کردن رؤیاهایش است.

مهدی طارمی:

  • سن ۲۸ سال
  • قد ۱.۸۷ متر
  • ارزش فعلی (ترانسفرمارکت) ۱۰ میلیون یورو
  • پاس گل ۷
  • بازی ملی ۴۶
  • حضور در زمین (پورتو) ۱۰۵۶ دقیقه
  • گل ملی ۲۱
  • گل زده ۹

از بندر تا بندر

هرچقدر باشگاه‌های ایرانی‌ای که در کشف و بزرگ‌شدن مهدی طارمی نقش داشتند، این روز‌ها اوضاع خوبی ندارند، پرتغالی‌ها از او منفعت بردند. شاهین بوشهر، اولین باشگاه مهدی طارمی، این روز‌ها در لیگ دسته اول اوضاع‌واحوال خوبی ندارد و ایرانجوان در آستانه سقوط به لیگ دسته سوم قرار دارد. پرسپولیسی‌ها هم بعد از رفتن او و علیپور هنوز یک مهاجم شش‌دانگ و گل‌زن پیدا نکرده‌اند. اما هرقدر باشگاه‌های ایرانی سابق او از جدایی‌اش ضرر کردند، ریوآوه از فروش او به پورتو منفعت مالی برد و پورتو هم این روز‌ها خط حمله‌اش را با مهدی بیمه کرده است.   برای اینکه بدانید طارمی این روز‌ها خط حمله چه باشگاه بزرگی را بیمه کرده است، نگاهی به هم‌بازیانش بیندازید: مارچسین دروازه‌بان تیم‌ملی آرژانتین هم هست، په‌په سال‌هاست مدافع اصلی تیم‌ملی پرتغال است، اوریبه هافبک مرکزی کلمبیاست، الکس تلس مدافع اصلی تیم‌ملی برزیل است، سرجیو اولیویرا در پرتغال بازی می‌کند و موسی مارگا هم ستاره تیم‌ملی مالی است. نام لوئیز دیاز هم همیشه در فهرست تیم‌ملی کلمبیا قرار دارد.   پورتو ۲۹ بار قهرمان لیگ پرتغال شده و با اینکه تعداد قهرمانی‌هایش نسبت به بنفیکا که ۳۷ قهرمانی داشته، کمتر است، در ۲۰ سال گذشته نتایج خیلی بهتری از رقیبش گرفته است و قهرمانی سال ۲۰۰۴ لیگ قهرمانان اروپا هم نشان می‌دهد که مهدی طارمی با انتخاب پورتو، باشگاه بزرگ‌تر را انتخاب کرده است.

درباره مهدی طارمی که این روزها ستاره پورتور شده است

طارمی چقدر می‌گیرد؟

در فصلی که سردار آزمون به‌دلیل مصدومیت مسابقات زیادی را از دست داد و تیم کاوه رضایی و قلی‌زاده در بلژیک اوضاع‌واحوال خوبی ندارد، علیرضا جهانبخش و سامان قدوس هم همچنان به نیمکت تیم‌هایشان میخ شده‌اند، مهدی طارمی مشغول درخشش کم‌نظیر در لیگ پرتغال است.   ۱۱ شهریورماه وقتی با لباس پورتو عکس انداخت و پورتو ۴/۵ میلیون یورو را به علاوه یک مهاجم دیگر به ریوآوه داد، به‌نظر می‌رسید آن‌ها با یک بازیکن ذخیره قرارداد بسته‌اند و برای همین هم هزینه زیادی برایش نکرده‌اند. دستمزدی که مهدی طارمی می‌گیرد هم همین را نشان می‌داد. دستمزد بازیکنان پورتو به‌صورت هفتگی پرداخت می‌شود و طارمی فقط هفته‌ای ۱۰ هزار دلار از پورتو دستمزد می‌گیرد که در یک‌سال چیزی حدود ۵۰۰ هزار دلار می‌شود. این دستمزد را با ۲/۴ میلیون دلاری که طارمی بابت یک‌فصل‌ونیم از الغرافه قطر گرفت مقایسه کنید تا متوجه دستمزد پایین او در پورتو شوید.   در فهرست دستمزد‌های بازیکنان پورتو، مهدی نفر دوازدهم است، پایین‌تر از ناکاجیما، بازیکن ژاپنی‌ای که این فصل حتی یک بازی هم برای تیمش نکرده، یا فلیپه آندرسون که همه فصل جاری را مصدوم بوده و فقط ۸۰ دقیقه برای تیم بازی کرده است و هفته‌ای ۱۰۰ هزار یورو هم دستمزد می‌گیرد. در این فهرست زوج مهدی طارمی در خط حمله یعنی موسی مارگا هم هفته‌ای ۳۶ هزار یورو دستمزد می‌گیرد.   حالا بیایید عملکرد موسی مارگا و طارمی را با هم مقایسه کنیم. موسی مارگا در ۱۴ مسابقه پورتو در ترکیب اصلی قرار گرفته و ۶ گل برای تیمش زده و طارمی فقط ۷ بار در ترکیب اصلی تیمش قرار گرفته و ۶ گل زده و البته ۳ پنالتی هم برای تیمش گرفته است. موسی مارگا چهاربرابر ستاره ایرانی از باشگاه پول می‌گیرد و عملکرد به‌مراتب ضعیف‌تری هم ارائه داده است.   همه این‌ها نشان می‌دهد نگاه کادر فنی در ابتدا، خریدن طارمی به‌عنوان یک بازیکن ذخیره و نیمکت‌نشین بوده است. نگاهی که البته بعد از تماشای کیفیت خوب ستاره ایرانی و گل‌هایی که یکی بعد از دیگری از راه رسیدند، کامل تغییر کرده و او حالا ستاره بی‌چون‌وچرای پورتوست. ستاره‌ای که شاید مهم‌ترین گل فصل پورتو را به بنفیکا زد تا دشمن دیرینه در ورزشگاه خانگی پورتو برنده از زمین خارج نشود.

پورتو سکوی پرتاب است؟

فلسفه باشگاه پورتو خیلی پیچیده نیست؛ پیداکردن بازیکنان مستعد از لیگ‌های پرتغال و برزیل و آمریکای جنوبی و فروختن آن‌ها به باشگاه‌های بزرگ‌تر. از رادامل فالکائو و خامس رودیگز بگیرید تا روبن نوس و هالک و الکس ساندرو که در سال‌های گذشته درآمد خوبی از فروششان نصیب پورتو شده است. اما مهدی طارمی جزو برنامه سرمایه‌گذاری پورتو روی بازیکنان مستعد و فروش آن‌ها به باشگاهی بزرگ نیست.  

تابستان و فصل نقل‌وانتقالات که برسد، مهدی طارمی شمع تولد بیست‌ونه‌سالگی‌اش را فوت خواهد کرد. بازیکنی به سن‌وسال او در مارکت اروپایی بازیکنی برای سرمایه‌گذاری نیست و باشگاه‌های بزرگ اروپایی هم رغبتی به هزینه‌کردن برای بازیکنی که در آستانه سی‌سالگی است، نشان نمی‌دهند. مهدی طارمی هم این را خوب می‌داند و می‌خواهد در حوالی سی‌سالگی، وقتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ مشغول برگزاری است، به‌عنوان ستاره ایرانی باشگاه پورتو راهی قطر شود.

  ستاره‌ای که در سال‌های گذشته فرازونشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشت؛ از انتخاب اشتباه ریزه‌اسپور تا رفتن به الغرافه و مازاد اعلام‌شدن نامش در فوتبال قطر و خشم هواداران پرسپولیس به او. اشتباهاتی که می‌توانست زندگی حرفه‌ای هر فوتبالیستی را نابود کند، اما مهدی طارمی آن‌قدر استعداد و شانس داشت که به پرتغال برود، با دستمزدی بار‌ها پایین‌تر از الغرافه بازی کند و چند هفته دیگر امید تیمش برای گل‌زنی به یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا باشد.

رستگاری در دقیقه ۳۱

طارمی تا هفته هفتم لیگ پرتغال فقط ۲۵ دقیقه شانس بازی برای تیمش را پیدا کرده بود و رسانه‌های پرتغالی و هواداران پورتو حساب خاصی روی او باز نمی‌کردند. سرمربی تیم هم از خسوس کرونا و اوتاویو به‌عنوان مهاجم مکمل کنار موسی مارگا استفاده می‌کرد.

  اما سرانجام یک مصدومیت در‌های ترکیب اصلی را به روی مهدی طارمی باز کرد. پورتو با یک گل از پورتیمونزه عقب می‌افتد و در دقیقه ۳۱ هم هافبک تیم ماتئوس اوریبه مصدوم می‌شود و از زمین بیرون می‌رود. سرمربی پورتو برای جبران نتیجه، طارمی را جای او به زمین می‌فرستد و مهدی فقط ۱۵ دقیقه بعد از ورودش به زمین گل‌زنی می‌کند. همه درباره مهدی طارمی می‌گویند او جزو آدم‌های خوش‌شانس روی زمین است.

  کسی که بدون بازی‌کردن برای هیچ باشگاه بزرگی به پرسپولیس رسیده بود، با مصدومیت هم‌تیمی‌اش در پورتو هم به ترکیب اصلی راه پیدا کرد و درخشش‌اش را شروع کرد. بازیکنی که تخصصش درآوردن توپ از موقعیت‌های شلوغ است و جاگیری‌اش بین مدافعان پرتعداد حریف عالی است، حالا در تیمی بازی می‌کند که در بیشتر مسابقاتش در لیگ پرتغال حریفش را تا یک‌سوم دفاعی‌اش عقب می‌برد و آن‌قدر توپ را در عرض و طول زمین جابه‌جا می‌کند که مدافعان حریف اشتباه کنند.  

مهدی طارمی می‌تواند ستاره تیم‌هایی با این سبک باشد. تیم‌هایی که معمولا از مهاجمان تیمشان توقعات دفاعی ندارند و در بیشتر دقایق مسابقه مالک توپ هستند و برای همین هم طارمی نیازی ندارد که در بازی بدون توپ تیمش مشغول دفاع‌کردن و پرس روی بازیکنان حریف باشد. طارمی بازیکن دفاعی خوبی نیست. همین نقص در فوتبالش هم باعث شد سرمربی الغرافه او را در فهرست مازاد تیمش بگذارد. اما پورتو در لیگ پرتغال آ‌ن‌قدر اختلاف کیفیت با تیم‌های دیگر لیگ دارد که معمولا بیشتر از ۶۰ درصد مالکیت توپ را در اختیار دارد و اصلا به فکر دفاع‌کردن نیست. پورتو از این لحاظ برای طارمی باشگاهی ایدئال است.

  طارمی هم مهاجم مطلوب کادر فنی پورتوست. بازیکنی که خیلی خوب می‌داند چطور از بین لایه‌های دفاعی رقبای پورتو عبور کند یا روزنه‌ای برای رسیدن به دروازه باز کند. اگر هیچ‌کدام این‌ها هم نشد، راه آخر گرفتن ضربه پنالتی است. ستاره ایرانی، هم بیشترین پنالتی را در لیگ این فصل پرتغال گرفته هم بیشترین گل را نسبت به دقایق حضور در زمین زده است. بازیکنی که می‌تواند در لیگ پرتغال برای تیمش معجزه کند، اما در مواقعی که حریف قلدرتر است و نیاز به مشارکت در دفاع تیمی احساس می‌شود، مثل بازی با بنفیکا با یک تکل خشن و غیرضروری اخراج می‌شود تا ثابت کند در دفاع تیمی به اندازه حمله‌کردن خوب نیست.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : ورزشی
ارسال دیدگاه

adver
logo-samandehi